+90 542 781 26 11
Sosyal Medya Hesaplarımız

Roma: Plastik su şişesini getirene metro bileti bedava

17 Haziran 2020
260 kez görüntülendi
Roma: Plastik su şişesini getirene metro bileti bedava

İtalya’nın başkenti Roma’da belediye geri dönüşümü özendirmek amacıyla plastik su şişesi getirenlere bedava bilet uygulaması başlattı.

Belediyenin “Daha fazla geri dönüşüm, daha fazla seyahat” girişimi ile plastik su şişelerini istasyonlardaki makinelere atan Romalılar her bir şişe için 5 cent kredi kazanacak.

Geri dönüşümden kazanılan krediler cep telefonu uygulamasına yüklenecek ve yolcular tarafından istedikleri zaman bilet satın alımında, üst limit olmadan, kullanılabilecek.

Tek seferlik toplu taşıma bilet fiyatının 1,5 euro olduğu İtalyan başkentinde bedava bir bilet kazanmak için 30 plastik şişeyi geri dönüşüm kutusuna atmak gerekiyor.

3 pilot bölgedeki istasyonlara yerleştirilen ve 12 ay boyunca denenecek olan geri dönüşüm projesinin tanıtımını ise Belediye Başkanı Virginia Raggi yaptı.

Avrupa’da 2021 yılından itibaren tek kullanımlık plastik ürünler yasak olacak
Avrupa Parlamentosu, mart ayında tek kullanımlık plastik ürünleri 2021 yılından itibaren yasaklayan kararı onaylamıştı. Yasaya göre plastik içecek pipeti, kulak pamuğu pipeti, polistirenden yapılmış yiyecek ve içecek kutuları, çözünür olmayan tüm poşetler, plastik bıçak, çatal, kaşık, tabak, bardak ve benzeri birçok ürün yasak kapsamında olacak.

Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre dünya denizlerinde toplam 150 milyon ton plastik bulunuyor ve her yıl 5 ila 13 milyon ton plastik denize karışıyor. Araştırmalara göre insanoğlu plastik tüketimine bu hızla devam ederse 2050 yılında denizlerdeki plastik atıkların ağırlığı tüm deniz canlılarının toplam ağırlığından fazla olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?